E Ticaret Desteği

E-Ticaret İş Modelleri

Öncelikle e-Ticaret ve ticaret arasındaki farkı ele alalım. Sonunda bir kazanç elde etmek için yapılan alım ve satımlara ticaret denir. e-Ticaretin farkı ise bu amacı güden firmaların tamamen internetten alım veya satım yapmasına denir. e-Ticaret günümüz dönemde oldukça hızlı gelişen ve aynı zamanda buna oranla, hızlı bir piyasa büyümesi sağlan bir sektördür. Bu yazımızda e-Ticarete uygun iş modellerine bakacağız.

En çok bilinen toplamda 4 tane e-Ticaret iş modeli vardır. Bunlar sırasıyla :

  • B2B
  • B2C
  • C2C
  • B2G

B2b (Business to Busines) :

İngilizce ismiylede bilinen iş’ten iş’e karşılıklı son tüketici değil de üretici ve firma arasında daha çok gerçekleşen bir ticaret şeklidir. Örnek olarak baktığımız zaman bir üretici firmanın başka bir satıcı firmaya satış yapmasını sağlan e-Ticaret iş modelidir. Örnek olarak tekstil makinesi üreten bir üreticinin tesktil fabrikasına makineyi, internetten satması gibi düşünebilir. Sonuç olarak son kullanıcının değilde karşılılı iş sahiplerinin kullandığı e-Ticaret modelidir.

B2C (Business to Consumer) :

İngilizce ismiylede bilinen işt’ten tüketici’ye (son tüketici) olan e-Ticaret iş modelidir. Satıcıyla son tüketici arasında gerçekleşen e-Ticaret iş modelidir. Bir ürün veya hizmet sahibi olanların satışlarını son tüketici olan kişilere sanal platforma taşıyıp ticaretini internette gerçekleştirdiği takdirde  B2C iş modeline giriyor. buna Örnek olarak büyük firmalara örnek verirsek  Alibaba Express, Hepsiburada, n11, gittigidiyor vb bir mal veya hizmete sahip olup son tüketiciye ulaştırma iş modelidir.

C2C (Consumer to Consumer) :

İngilizce ismiylede bilinen tüketici’den tüketici’ye bilinen e-Ticaret iş modelidir. Bakıldığı zaman kişiden kişiye karşılık internet platformunda alım ve satış yapmasıdır. Bu iş modeline en büyük Örnek vermek gerekirse son zamanlarda büyük ilgi gören letgo uygulumasını örnek verebiliriz.

B2G (Business to Government) :

İngilizce ismiylede bilinen iş’ten devlet kuruşları arasında geçen e-Ticaret iş modelidir. Bu iş modeli karşılıklıda gerçekleştirilebilen iş modelidir. Bu iş modelinde Örnek vericek olursak devlet kurumlarının ihale yöntemiyle internetten satış yapmasıdır. Veya üretici bir firmanın devlete, doğalgaz makine vs gibi hizmet veya ürünün devlete satılmasıdır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir