E Ticaret Desteği

Statik IP ve Dinamik IP Nedir ?

IP adresi nedir diye sorulduğunda kısa bir cümleyle cevaplamanız mümkünüdür. IP aderesleri bilgisayarların sanal ortamda veri alışverişinin sağlandığı bir yoldur. IP’ler sayı kümlerinden oluşur. Aynı zaman’da IP yolları  Statik IP  ve  Dinamik IP olarak ikiye ayrılır. Günümüzde kullanılması gereken alanlar değişebildiğinden dolayı her iki IP çeişidide kullanılmaktadır.

Statik IP Nedir ?

Dinamik IP’ye göre daha güvenilir olup servis sağlayıcıları tarafından verilir. Verilen bu ip sürekli olarak aynı kalır ve değişmez. Genel olarak e-ticaret siteleri, haber siteleri, sosyal medya veya kurumsal firmaların tercih ettiği IP çeşitidir. IP adresiniz her zaman sabit kalmaktadır. İş yerleri ve kurumsal firmalar gibi sürekli uzaktan bağlantı yapma ihtiyacı duyanlar Statik IP kullanmalıdır.

Dinamik IP Nedir ?

Dinamik IP’ler evlerimizde kullandığımız internete bağlandığımız zaman veya modem restart atıldığı zaman IP’ler değişiyor. İnternet sağlayıcıların ip havuzundan yeni bir IP ile yenilenerek interent kullanmanıza yarıyor. Dinamik IP internetinizde bir problem yaşadğınızda, bağlantı kopmalarında veya oturum süreleri dolduğunda var olan IP yerine değişen bir IP gelir. Uzaktan bağlantı kullanımlarında bu IP çeşidi kullanılmaz. Bu durum mobil tarayıcılar içinde geçerli olabilmektedir.

dinamik ip nedir
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir