E Ticaret Desteği

Çin’de Bing Yasaklandı mı ?

Çin hükümeti çoğu zaman yasaklamalarıyla gündeme geliyor. Bir çok sosyal medya ve arama motorlarını kendi ülkesinde kullanılmasını yasaklamasına ilişkin bu kervana arama motoru olan Bing’de eklendi. Çin kendi Fiewall’ına çok önem verdiği için bir çok sosyal medya mecraları ve arama motorları gibi global şirketlerin kullanılması yasaklandı.

bing-cinde-yasaklandi

2010 yılında Çinde Google arama motoru yasaklanmasından dolayı tahtı büyük arama motoru şirketi olan Bing ele aldı. Çok fazla kullanımının yanı sıra Çinli kullanıcılarının oldukça işini görüyordu. Tam olarak kesin bir şekilde yasaklandığı açıklanmasada Çinliler Bing arama motoruna erişim sağlayamıyordu. Bir çok sosyal medya platformu Youtube, Google, Facebook, Twitter gibi büyük internet aracıları yasaklanmıştı. Çinli kullanıcılar Çin’e ait Baidu arama motorunu kullanmak istemiyorum gibi söylentiler çıktı.

Yasaklanırsa neden yasaklandı sorusuna cevaben : Bğing VPN gibi Çin’in Firewall gibi yüksek güvenlikli güvenlik duvarını aştığı için olduğu söylenebilir. Yazımızda’da belirttiğimiz gibi kesin yasaklandığını açıklanmasa’da önümüzdeki günlerde sorunun cevabı net bir şekide bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir